„A gyógyszerallergia egy immunilógiai eredetű mellékhatás, azaz az immunrendszer a készítmények egyik összetevőjét idegen anyagként érzékeli, melynek okán elkezd ellenanyagot termelni. Ez az ellenanyag felelős mindazokért a panaszokért, melyeket a páciensek egy allergiás reakció során megtapasztalnak” – ismertette a gyógyszerallergia kialakulásának folyamatát dr. Bobos Georgeta, aki hangsúlyozta azt is, hogy bármikor, bármilyen gyógyszerrel szemben kialakulhat a gyógyszerallergia. Mi több, akár az is előfordulhat, hogy épp egy antibiotikum-kúra közben, egyik napról a másikra tapasztalja meg a páciens a tüneteket.
A Korall Klinika allergológusa elárulta, az allergiás reakciót többnyire fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők és antibiotikumok, főként penicillinszármazékok váltják ki. Télen, a makacs fertőzések időszakában különösen fontos, hogy odafigyeljünk testünk jelzéseire, és még ha a legkisebb, gyanúra okot adó tüneteket is véljük felfedezni magunkon, érdemes mielőbb felkeresni egy szakorvost. A gyógyszer szedésének abbahagyása csak átmeneti menekülőutat jelent.
Hogy milyen tünetekről van ebben az esetben szó? Nos, a doktornő szerint a gyógyszerallergia által okozott tünetek igencsak széles skálán mozognak: gyakoriak a bőrön jelentkező kiütések, duzzanatok, de jelentkezhet akár láz, valamint izom- és ízületi fájdalom is. Esetenként az allergiás reakció egészen súlyos mértéket is ölthet: a rendkívül veszélyes anafilaxiás sokk akár asztmás rohamhoz is vezethet, mely azonnali segítség nélkül légzés- és keringésleállást vonhat maga után. Épp ezért nagyon fontos, hogy mindenki tisztában legyen azzal, hogy mely gyógyszert, melyik hatóanyagot kezeli hívatlan vendégként az immunrendszere – magyarázza dr. Bobos Georgeta.
Annak érdekében, hogy egészen pontosan körül lehessen határolni az enyhébb vagy egészen súlyos allergiás reakciót kiváltó anyagokat, mindenképp érdemes elvégezni egy allergiavizsgálatot.
A panaszok jelentkezésekor a páciensnek ajánlatos mielőbb felkeresnie az allergológust, aki az általa elvégzett tesztek segítségével megállapítja, pontosan melyik összetevő váltja ki a tüneteket. A sikeres teszt elvégzéséhez azonban elengedhetetlen, hogy a beteg legalább 7 napig ne szedjen antihisztamin tartamú készítményeket. Az injekciós formában beadandó gyógyszerekre a Prick-teszt által szűrnek, ezért erre a vizsgálatra bármikor lehet jelentkezni. A tabletta formában beszedett anyagokat illetően csak hétfőtől csütörtökig végeznek vérvizsgálatot a Korall Klinikán, az eredmények pedig pár napon belül várhatóak – tájékoztat a doktornő. E vérvizsgálat a nap bármelyik szakában elvégezhető, és nem szükséges éhgyomorral sem érkezni a klinikára. Emellett nagyban megkönnyítheti a beteg az allergológus munkáját, ha elhozza magával azt a tablettát vagy fiolát, melyet alkalmazva jelentkeznek az allergiás tünetek.
S hogy mi történik akkor, ha bebizonyosodik, a beteg valóban allergiás valamelyik hatóanyagra? A szakorvos segít a betegnek egy olyan alternatív gyógyszert keresni a régi helyett, mely meghozhatja a várva várt gyógyulást. Amennyiben Ön is tapasztalt már kellemetlen tüneteket egy bizonyos gyógyszer szedése mellett, akkor forduljon bizalommal a Korall Klinika szakorvosához, ki sok éves tapasztalatával segít megtalálni azt a készítményt, melyet biztonságosan szedhet anélkül, hogy rettegnie kellene a kellemetlen, vagy akár veszélyes tünetektől.